با پیشرفت تکنولوژی های الکترونیکی حافظه های مکانیکی HDD جای خودشون را کم کم به SSD ها می دهند

اگر فرصت خواندن را ندارید این مقاله را به صورت کامل از دکمه ی دریافت در دستگاه خود ذخیره کنید و بعدا به صورت PDF بخوانید.

SSD مخفف کلمات Solid State Device به معنی قطعه حالت جامد می باشد. این به این معناست که دیگر سیلندرو چرخش های مکانیکی و هدر را نخواهیم داشت و تنها از حافظه های مدار مجتمع IC استفاده می شود که علاوه بر سرعت بسیار بالا حدود 400 تا 600 مگابایت بر ثانیه در خواندن و نوشتن اطلاعات طول عمر بیشتری را نیز شامل می شوند که یک تا 2 میلیون ساعت (115 – 228 سال) برای شما خدمت خواهند کرد .

همانطور که HDD ها دارای انواع مختلف بودند SSD ها هم دارای انواع مختلف هستند .

انواع SSD :

برای کامپیوترهای شخصی PC

برای سرورها

در کامپیوترها SSD ها در دو نوع SATA و M2 می باشند . در نوع ساتا سرعت خواند و نوشتن حدود چیزی حدود 400 تا 600 مگابایت می باشند و طول عمر آن ها هم یک میلیون تا دو میلیون ساعت است . نوع دیگر یعنی M2 دارای سرعت حدود 3 گیگاهرتز می باشند که 1000 برابر بیشتر از ساتا است اما باید مادربرد شما این نوع را ساپورت کند چرا که دارای اسلات ( شیار) مخصوص به خودش را دارا است و همچنین هزینه بالا .

در سرور ها هم تفاوت هایی در سرعت و کیفیت وجود دارد که حتما باید به آن توجه شود چراکه برخی از افراد به اشتباه مدل های PC را برای سرور استفاده و یا توصیه می کنند . معمولا مدل های پرو برای سرور مناسب است .

نکات قابل توجه در خرید SSD

1.اگر کامپیوتر شما دارای HDD است پس باید به اطلاعات مادربرد خود مراجعه کنید ببینید در اول آیا پورت ساتا را ساپورت می کند یا نه و دوم اینکه آیا پورت ساتای شما درای سرع 6 گیگ بر ثانیه می باشد یا خیر . اگر پاسخ مثبت است پس شما می توانید از مدل های ساتا استفاده کنید . حتی می توانید HHD های خود را نگهداشته و برای بالا بردن سرعت سیستم از یک SSD 250 گیگ استفاده کنید تا ویندوز و برنامه ها را روی آن نصب کرده و از سرعت آن لذت برده و در هزین ها نیز صرفه جویی کنید اگر هزینه ها برای شما اهمیتی ندارد پس یک یک ترابایت تهیه کنید که دقیقا 1000 گیگ برخلاف HDD که 10 تا 13 درصد کمتر فضا داشتن را دارا هستید و همچنین دارای سیستم حافظه یکپارچه دارید .

2. اگر سیستم شما SSD دارد و نیاز به سرعت بالاتر را دارید می توانید از M2 استفاده کنید که هم هزینه بالاتری را دارند هم نیاز به یک مادربردی دارید که این مدل را پشتیبانی کند . پس باید کلی پول خرج کنید

می توانید SSD  های خود را نگه دارید و یک 250 گیگ M2 اضافه کنید تا برنامه ها ویندوز را روی آن پیاده کنید .

3. اگر طراح هستید و نیاز به یک سیستم رندرینگ دارید حتما از M2 ها استفاده کنید و رندرهای خودرا در M2 خروجی بگیرید . علاوه بر کم کردن فشار قطعات دیگر سرعت رندر بیشتری را خواهید داشت .

4. برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که بهترین های آن سامسونگ درجه اول و ایدیتا و وسترن دیجیتال در درجه دوم بسیار عالی هستند .

5. سرعت خواندن و نوشتن ها را با پولی دارید خرج می کنید مقایسه کنید تا هم سرعت خوبی را داشته باشید و هم پول کمتری را هزینه کنید منتها در برندهایی که نام بردیم .

6. طول عمر هم اهمیت دارد . طول عمر یک میلیون ساعت یا یک و نیم میلیون ساعت تفاوت 57 ساله دارد. شاید با خود سوال کنید که مگه من 57 سال استفاده دارم ؟ پاسخ این است که این برای اطمینان بیشتر در نگهداری اطلاعات است سوال ما این است شما اطلاعا خودتون را تا 200 سال نگهدارید بهتر است یا 100 سال ؟ مطئننآ 200 سال .

به 6 نکته گفته شده حتما دقت کنید تا از خرید خود استفاده بهینه تری داشته باشید . SSD ها امروزه سرعت سیستم هارا وحشتناک بالا برده و تبدیل به یکی قطعات حیاتی کامپیوترها شده. پس اگر می خواهید یک تجربه عالی از سرعت کامپیوتر خود داشته باشید و هنگی ها خلاص شوید و همینطور تاخیرها به فکر اضاه کردن SSD  به سیستم خودرا داشته باشید . مهم نیست شما از کامپیوترهای رو میزی استفاده می کنید یا همراه یا غیر اندازه این خافظه پر سرعت تنها 2. اینچ در مدل ساتا می باشد که براحتی در تمام سیستم ها قابل نصب است .

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *