با پیشرفت موشکی تکنولوژی و علوم مختلف از جمله فیزیک کوآنتومی، امروزه شاهد رشد چشمگیر قطعات الکترونیکی و هوشمندسازی آن ها شده ایم. در کامپیوتر که جزء اولین تکنولوژی ها می باشد نیز پیشرفت های چشمگیری از سوی کمپانی های تولید کننده قطعات دیده می شود. انقلاب های قطعات جدید کامپیوتری یکی از پس از دیگری با فاصله های کمتر و کمتر به وجود می آیند. در این مقاله قصد داریم جدیدترین قطعات کامپیوتر را به شما معرفی کنیم.

جدیدترین قطعات کامپیوتر

قطعات اصلی کامپیوترهای جدید شامل: کارت گرافیک، پردازنده مرکزی، رم، مادربرد، ذخیره سازها، منبع تغذیه و خنک کننده ها می باشد که به معرفی جدیدترین های آن ها می پردازیم.

کارت گرافیک:

از کارت های گرافیک شروع کردیم چون بیشترین انقلاب و پیشرفت را داشته اند. کمپانی های گیم سازی تاثیر زیادی در پیشرفت این قطعه گران قیمت و غول پیکر دارند.

جدیدترین قطعات کامپیوتر

سری های RTX در کارت های پشتیبانی چیپ های انویدیا و سری های XT در چیپ های AMD از جدیدترین های کارت های گرافیک می باشند که دارای پهنای باند بالای 12 گیگاهرتز و رابط های گرافیکی بالای 192 بیتی در کنار بیش از 2000 هسته می باشند. این افزایش ها به دلیل وجود اسلات GDDR6 می باشد. در بیشتر مدل ها نیز نوع اسلات مادربرد PCIE4.0 می باشد با PCIE3.0 راه اندازی می شوند اما بهتر است مادربرد خود را به نسخه 4 ارتقا دهید.

در این سری های خبری از خروجی D-SUB آنالوگ نبوده حتی در بیشتر آن ها DVI هم دیده نمی شود اما خروجی های HDMI و دیس پلی پورت با قدرت هستند. همچنین در برخی مدل ها از Type-C نیز استفاده شده است.

منبع تغذیه حتما باید بالای 650W با دو کانکتور 6 و 8 پین که بتوانند این غول های نسل جدید را روشن کنند. همچنین شما نیاز به کیس غول پیکر با خننک کنندگی خوب داشته باشید اگر هم شیشه ای باشد که چه عالی چون کارت های جدید از نورپردازی خوبی در برخی مدل ها برخوردار هستند.

پردازنده مرکزی:

داستان ارتقا همیشه از پدازنده مرکزی شروع می شود و به دیگر قطعات ارجاع داده می شوند. نسل 11 از اینتل و نسل 9 رایزن از AMD رغابت همچنان به داغی پردازنده های جدید.

مقدار کش بالای 12 مگابایت، هسته های بالای 4 و رشته های بالای 8 و فرکانس کاری بالای 3.5 گیگاهرتز که بالای 5 گیگاهرتز هم اور می شوند. این فرماندهان عزیز بالای 100W توان مصرفی دارند که نیاز به هم مادربرد جدید و هم پاور با تامین این توان و همچنین رم هایی بالای 2666 مگاهرتز فرکانس کاری دارند.

رم:

وجود رم نقش کارسازی در کامپیوترهای امروزی دارند. اسلات DDR4 که سال هاست پابرجاست اما فرکانس کاری بالای 4000 مگاهرتز با حجم سینگل 32 گیگ و همچنین کمتر شدن تاخیر های CL14 تقریبا تاخیری وجود نخواهد داشت.

از جمله موارد گفته شده، قابلیت اورکلاک و کنترل های نرم افزاری و همچنین نورپردازی و هیت سینک های قدرتند زیبا  شکیل به کیس شما علاوه بر امنیت زینت هم می بخشند.

مادربرد:

مگه میشه سی پیو و گرافیک پیشرفت کنند اما مادربرد نه؟ امکان ندارد چون این چرخه کسب و درآمد کمپانی هاست. مادربردهایی با اسلات های جدید، پورت های USB3.2 جدید در ثانیه انتقال هار انجام می دهند، خروجی صدای فوق العاده با کیفیت، گرافیک های اختصاصی بالای 1 گیگاهرتز با خروجی های جدید (البته به کار نمیان) زیبایی خاص برا هر مدل با رنگهای منحصر به فرد، کنترل هوشمند فن  و خننک کنندگی بالای 4 فن و کنترل نورپردازی هماهنگ به صورت نرم افزاری در اختیار کاربر، امنیت اورکلاک هوشمند به بدون ترس از جمله پیشرفت های مادربردهای نسل جدید است.

قابلیت های دیگر مانند کراسفایر و SLI در 3 مسیر و پشتبانی از M2 ها بالای 1 گیگاهرتزی هم اضافه کنیم. حتی وجود بلوتوث و Wi-Fi نیز به مادربردها اضافه شده تا تقریبا نیازی به دانگلهای جانبی نداشته باشید.

ذخیره سازها:

یکی از بزرگترین انقلاب های قطعات اصلی کامپیوتر، وجود SSD و M2 است که سرعت کامپیوتر را 1000 تا 10000 برابر بیشتر کرده اند.

کم کم جای HDD ها در کیس ها ناپدید و بجایشان ذخیره سازهای کوچکتر، سبکتر و بسیار با سرعت SSD جایگزین می شوند. همچنین وجود M2 نیز برای جرفه ای ها ضرروری شده و سرعت رندرینگ و کار را انقدر افزایش می دهند که شما هم در وقت و هم در انرژی صرفه جویی ویژه ای می کنید.

منبع تغذیه:

تامین توان قطعات جدید بالا رفته پس نیاز به پاورهایی با قدرت بالاتر و قابلیت ها جدید از جمله اورکلاکینگ و کنترل هوشمند جریان برای جلوگیری از نوسان و صدمه دیدن قطعات داریم که کمپانی های مورد نظر این امر را فراهم کرده اند.

در پاورهای جدید سیم ها جدا شده و جداگانه مانند سوکت نصب می شوندو چون که طراحی کیس ها تغییر کرده و این قطعه تامین کننده برق در پایین قرار گرفته فن هم جایگاهش تغییر کرده است.

دیگر خبری از سوکت های 4 پین نیست و همه ساتا شده اند. همچنین 2 چفت 8 پین برای گرافیک و سی پیو و 2 جفت 6 پین برای گرافیک نیز قرارداده شده است.

تولید پاورهای زیر 400 وات کم کم متوقف می شوند و برای قطعات جدید از پاورهایی با توان بالای 650 وات استفاده می شوند.

خنک کننده ها:

فن های بادی پردازنده ها جای خودر را به فن های مایع می دهند که بسیار قدرت بالایی در خننک کنندگی دارند علاوه بر آن حرارت اتقاق نیز کاهش میابد.

فن های کیس همچنان بادی باقی می مانند تا عمل تهویه را انجام دهند. فن های جدید دارای سوکت کنترلی هستند که قابلیت دور هوشمند و نورپردازی هماهنگ توسط مادربرد را به کاربر می دهند. کنترل هوشمند باعث می شود تا عمر فن افزایش یابد و زمانهایی که از سیستم استفاده خاصی نمی شوند براساس حرارت استاپ یا کمتر کار کنند. همچنین قابلیت هماهنگ سازی نور به صورت هوشمند و یا سلیقه ای توسط کاربر را نیز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...