تفاوت هارددیسک و SSD

وقتی تاریخچه ذخیره سازها را مرور می کنیم به نکته خوبی بر می خوریم و آن کوچکتر شدن آن ها و البته بالا رفتن سرعت انتقال آن ها که انقلاب های بزرگی در تمام رسته ها مانند کامپیوتر، موبایل و دیگر دستگاه هایی که به ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارند شده است. در ادامه به 7 مورد از تفاوت های هارد دیسک و SSD می پردازیم

امروز وقتی می خواهیم یک ذخیر ساز برای سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود انتخاب کنیم با دو واژه ی HDD و SSD بر می خوریم که هم از نظر قیمت و کیفیت و سرعت بسیار با یکدیگر فاصله دارند.

اگر وقت خواند این مقاله تفاوت های هارد دیسک و SSD را ندارید می توانید با زدن دکمه دانلود مقاله در دستگاه خود ذخیره کنید و در اولین فرصت مطالعه فرمایید.

اول از همه می پردازیم به باز کردن کلماتی که اختصار این دو را به وجود آورده اند:

HDD: Hard Disc Drive

دیسک سخت راه انداز، یعنی اینکه این هاردها با تعدادی صفحه هایی برای ذخیره سازی ساخته شده اند که به صورت مکانیکی، یعنی اهرمی برای خواندن و نوشتن اطلاعات از آن استفاده می کنند.

برای آشنایی بیشتر با طرز کار هاردهای HDD کلیک کنید

SSD: Solid State Device

قطعه حالت جامد، یعنی از تعدادی قطعه الکترونیکی ساخته شده اند که به صورت دیجیتالی اطلاعات را خوانده و می نویسند.

برای آشنایی بیشتر با طرز کار SSD کلیک کنید.

دوم اندازه :

در HDD ها برای کامپیوترها 3.5 اینچی و لپ تاپ ها 2.5 اینچی می باشند.

اما در SSD ها کلا 2.5 اینچی می باشند.

سوم مقدار فضای ذخیره سازی:

در HDD فضاهای ذخیر سازی کمی رند است مانند 500 گیگ یا یک ترابایت که هیچ وقت این مقدار نبوده و نیستند و نخواهند بود چون 10 درصد آن برای فضای کش Cache برداشته شده است. مثلا 1 ترابایت شما فضایی حدود 900 گیگ دارد.

اما در SSD محاسبات مقدار فضا ها براساس اعداد دو دویی دیجیتالی است و شما فضای بیشتری حتی در برخی مدل ها مانند سامسونگ، شما یک SSD یک ترابایت می خرید اما 1024 گیگ فضا در اختیار دارید و در دیگر مدل ها وقتی 1 ترابایت می خرید 1000 گیگابایت فضا در اختیار دارید.

چهارم وزن :

HDD ها به دلیل مکانیکی بودنشان و استفاده از دیسک های فشرده و بدنه ی فلزی وزن سنگینی در حد نیم کیلوگرم دارند

در SSD ها به دلیل ساخته شدن از پلاستیک مقاوم وزن بسیار پایین در حد چند گرم دارند.

پنجم میزان آسیب پذیری:

همه می دانند HDD وقتی ضربه بخورد دیگر مرخص است و خداحافظ

اما SSD ها در برابر شک مقاومترند و اطلاعات شما از حفاظت بیشتری صورت میگیرند.

ششم طول عمر:

در SSD ها طول عمری براساس تکنولوژی ساخت از 1.5 میلیون ساعت تا 2 میلیون ساعت است که یک مقداری هم برای پاک کردن و نوشتن دارند که رغم بسیار بالایی است. خلاصه تا عمر دارید استفاده می کنید و حتی نسل های بعداز شما مثل نوه و نتیجه.

اما در HDD ها شما به دلیل مکانیکی بودنشان و سکتورهایی که دارند به مرور از بین می روند و شما باید هارد جایگزینی داشته باشید.

هفتم سرعت: اصل ماجرا

سرعت هاردها بستگی به تعداد دور دارند که حدود 7200 دور در دقیقه هستند و سرعتی معادل 32 کیلوبایت بر ثانیه برای خواندن و نشوتن اطلاعات دارند که سرعت لود سیستم عامل و باز شدن برنامه ها بسیار پایین است و شما باید کمی البته بیشتر از کمی صبر کنید.

سرعت در SSD معادل 500 مگابایت بر ثانیه است. یعنی 100 هزار برابر بیشتر از HDD ها که سرعت لود شدن ویندوز و برنامه ها در 3 ثانیه انجام می شود. این قدرت انتقال باعث شده انقلاب یزرگی در سرعت سیستم ها ایجاد شود و برنامه سازها و بازی سازها نگرانی بزرگی از لحاظ سرعت را کلا فراموش کنند و دستشان بازتر شود.

این 7 تفاوت و مخصوصا تفاوت هفتم، کافی است شما یا از HDD ها دست بردارید یا اینکه یک SSD حداقل 240 گیگ را برای بوت شدن ویندوز و برنامه ها روی آن به سیستم خود اضافه کنید تا سرعت فوق العاده زیادی را داشته باشید.

بهترین هارد دیسک های سال 2020

بهترین SSD های سال 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *