زمانی که شما یک سیستم کامپیوتری را می خواهید سفارش دهید یک هدفی از خرید آن دارید، شایدم چند هدف! مثلا شما ممکن است سیستم را برای بازی بخواهید یا کارگرافیکی نسبتا سنگین و یا برای کار اداری و سبک، پس سخت افزاری را متناسب با نیاز و بودجه خود انتخاب می کنید که انتخاب بهترین رم با بهترین قیمت جزء همین موارد است.

انتخاب بهترین رم با بهترین قیمت

چند فاکتور برای انتخاب بهترین رم با بهترین قیمت را حتما باید مدنظر قرار دهید که کاملا بستگی به 2 عامل است:

  1. نیاز شما
  2. بودجه ی شما

حالا فاکتورها چیا هستند:

  1. مقدار حافظه
  2. مقدار باس یا فرکانس کاری
  3. نوع چیپ
  4. پهنای باند
  5. تاخیر CAS
  6. قابلیت اورکلاک
  7. رنگبندی و نورپردازی

دانستن اطلاعات رم بسیار در روند کار با کامپیوتر اهمیت دارد و حتما این مقاله را تا انتها بخوانید چون اکثر فروشنده ها و وب سایت ها اطلاعات ضعیفی در حد فرکانس و میزان حافظه به شما ارائه می کنند که مادربزرگه هم آن را میداند.

انتخاب بهترین رم با بهترین قیمت

مقدار حافظه:

شما کمترین فشار را هم که به کامپیوتر خود بخواهید بیاورید کمتر از 4 گیگ حافظه مموری نباید داشته باشید به دلیل اینکه تولیدکنندگان نرم افزارها و سیستم عامل ها از جمله مایکروسافت براساس رم حداقل 4 گیگ طراحی های خودرا انجام می دهند.

اگر بازی یا کاره گرافیکی دارید حداقل 8 گیگ نیاز شماست و هرچه فشار بیشتر میزان رم بیشتر اما اگر بودجه خوبی دارید و سیستم گیمینگ هم می خواهید داشته باشید مقدار حافظه را روی 16 یا 32 قرار دهید. اگر نیاز به حافظه بالاتر دارید حتما دیتاشیت مادربرد و پردازنده مرکزی CPU خود را چک کنید تا ببینید اسلات خالی و مقدار حافظه پشتیبانی را دارد یا خیر.

مقدار فرکانس کاری یا باس

مقدار فرکانس کاری یا باس:

مهمتر از حافظه مقدار فرکانس رم است که بسیار بسیار در روند انجام کار با سیستم خود را نمایان می کند. امروزه به دلیل پیشرفت مادربردها حداقل فرکانس کاری 2133 یا 2400 مگاهرتز می باشد که برای کاره اداری کاملا کار ساز است.

برای گیمرها و گرافیست ها در صورت داشتن مادربردی با پشتیبانی از فرکانس 3000 مگاهرتز یا بالاتر بسیار اهمیت دارد.

در صورتی که قصد ارتقا دارید حتما و باید فرکانس ها یکی باشد تا خللی در هنگام کار به وجود نیاید. توجه میزان فرکانس مورد نیاز کار را بسیار روانتر می کند.

نوع چیپ

نوع چیپ:

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که رمی را خریده اید اما به مادربرد شما نمی خورد یا روی مادربرد قرارداده اید اما سیستم بالا نمی آید یا در ورود به ویندوز سیستم هنگ می کند. دلیل این مساله تنها نوع چیپ رم می باشد که با مادربرد و CPU شما سازگاری ندارد.

سعی کنید از رم های دور چیپ استفاده کنید در هردو طرف خود آی سی دارند، اگر رم مورد نظرتان هیت سینک داشت و قابلیت دیدن را نداشتید به اطلاعات 2 کاناله بودن یا نبودن رم در وب سایت آن مراجعه کنید تا مطمئن شوید. اطلاعات مادربرد و CPU خود را داشته باشید چون نسل چیپ ها نیز متفاوت است و ممکن است شیار رم خریداری شده DDR4 باشد اما شیار مادربرد شما DDR3 باشد که اصلا رم روی سیستم شما قرار نخواهد گرفت.

انتخاب بهترین رم با بهترین قیمت

پهنای باند:

این عامل با کارت گرافیک شما محاسبه می شود که به این شکل محاسبه می شود و نتیجه نهایی نباید بیشتر از میزان پهنای باند رم باشد:

مقدار پهنای باند کارت گرافیک را که رابط گرافیکی می شود با بیت نمایش داده می شود را تقسیم بر 8 کنید

حالا نتیجه را ضربدر 4 و بعداز آن نتیجه را ضربدر مقدار فرکانس کاری کارت گرافیک کنید که در نهایت نتیجه نهایی برحسب گیگاهرتز باید بدست آید.

انتخاب بهترین رم با بهترین قیمت

تأخیر CAS:

با هر فرمان از سی پیو و رم یک مقداری تاخیر به وجود می آید که هرچه کمتر باشد بهتر است. رم هایی که فرکانس کاری بالایی دارند تاخیر کمتری را هم دارند مثلا تاخیر 14 بهترین حالت تا به امروز می باشد و بدترین 20 است. اگر قصد ارتقا را دارید مقدار تاخیر رم های قبلی با جدید نیز باید سازگار باشد.

قابلیت اورکلاک:

دو عامل باعث می شود که به این فاکتور توجه کنید، یا شما گیمر هستید یا کار سنگین گرافیکی، البته به مدل و داشتن حالت OC در رم و مادربرد خیلی اهمیت دارد و همین طور داشتن علم اورکلاکینگ که اگر ندارید و نیازی هم به اورکلاک ندارید این فاکتور را فراموش کنید.

رنگبندی و نورپردازی:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی گیمینگ، استفاده از کیس های شیشه ای و مود کردن کیس های گیمینگ استفاده از نورپردازی اهیمت پیدا کرده است. به این مساله توجه کنید که دو مدل نورپردازی الان در بازار وجود دارد آئوروز یا آئورا که آئوروز برای گیگابایت و آئورا برای ایسوس است که بتوانید نورپردازی را کنترل کنید.

البته این موضوع فقط جهت زیبایی است و عامل دیگه ای در آن دخیل نیست.

خلاصه اینکه انتخاب رم مستقیما به مادربرد، CPU و کارت گرافیک شما بستگی دارد. پس اطلاعات دقیق از قسمت رم سخت افزارهای خودرا داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *